AKTUALITY

Typy lopatek vrtulky a jejich použití

Pro různé druhy materiálu je nutné správně vybrat nejvhodnější typ lopatky vrtulkového snímače. Standardně se používají plechové destičky o rozměru 98mm šíře a 40mm výšky o tloušťce 2mm, které mají otvor pro uchycení ve středu horní části lopatky.

Standardní typy lopatek jsou vyobrazeny níže včetně jejich typového označení a rozměrů. Rozměry typů byly zvoleny jako optimální pro různé druhy materiálu. Lopatky samozřejmě lze přizpůsobit funkci snímání a vlastnostem měřených materiálů. 

V současné době jsou však nejpoužívanější jednostranné typy lopatek určené pro snadnou motáž bez nutnosti vstupovat do měřeného prostoru. Jejich rozměry jsou uzpůsobeny pro  vložení do otvoru o průměru 55mm (závit G 1 1/2").

Typy jednostranných lopatek

Vzhled

Typové označení

Použití

-D

Standardní jednostranná lopatka vrtulky pro detekci většiny typů materiálů. Lopatka je zajištěna závlačkou ke spojce těla vrtulky. Lopatku lze snadno vyměnit.

-V

Speciální jednostranná lopatka vrtulky pro detekci většiny typů materiálů. Lopatka je pečlivě přivařena ke spojce těla vrtulky. Lopatku lze strojně vyměnit pouze se spojkou.

Tento typ se používá v místech kde může dojít vlivem působení materiálu nebo prostředí k její ztrátě.

 

Typy speciálních lopatek

Vzhled

Typové označení

Použití

 

 

 

 

  

 

-T

Lopatka vrtulky určená pro detekci kusových materiálů. Lopatka je vyrobena z ocelového lana o průměru 8mm. Tvar a délka zaručuje zachycení materiálu například odřezků dřeva, rozměrných druhů kusového kameniva, molitanu, papíru, atd.

Vrtulka je zajištěna závlačkou ke spojce těla vrtulky. Lopatku lze snadno vyměnit.

-K

Skládací lopatka vrtulky opatřená pružinou pro snadné provlečení přes otvor do prostoru s měřeným materiálem.

Lopatka je vhodná pro detekci většiny typů materiálů. Lopatka je zajištěna závlačkou ke spojce těla vrtulky. Lopatku lze snadno vyměnit.

-R

Lopatka vrtulky ve tvaru X. Na fotografii upevněna na flexibilní osu (lano o průměru 8mm) se závažím na konci.

Lopatka je vhodná pro detekci většiny typů materiálů Používá se pro urychlení odezvy detekce hladiny.. Rychle se o materiál zastaví. 

Lopatka je zajištěna závlačkou ke spojce těla osy. Lopatku lze snadno vyměnit.